Historie našeho spolku

Folklórní taneční a hudební soubor Soběslavská chasa mladá vznikl na přelomu let 1989/1990 se současným názvem Soběslavská chasa mladá a spadal pod Obec baráčníků. Byl založen tehdejšími maturanty gymnázia a členkami dětského tanečního souboru. V roce 1992 se osamostatnil a stal se občanským sdružením. Během více než 30 let činnosti jím už prošlo přes sto členů, přičemž k největší obměně členské základny došlo v roce 1997. Soubor má v současné době kolem 20 členů. Kapelu v plné sestavě tvoří 4 hráči na lidové nástroje (klarinet, housle, akordeon a vozembouch).

Cílem a posláním je prezentace historie, kultury, krojů, lidové hudby a tanců národopisné oblasti soběslavských blat a jejich okolí. Mezi další priority našeho souboru patří také propagace města Soběslavi a snaha o udržování, podporu, oživení a šíření lidového umění, tradic a zvyků. Spolek pravidelně až do roku 2020 pořádal Staročeský bál, který po pandemii covidu vystřídaly jiné formáty celovečerní zábavy. Další akcí pořádanou pravidelně je stavění máje na soběslavském náměstí. Nezapomínáme ani na velikonoční řehtání a koledování. Každoročním zpestřením pro náš soubor je čertování, kdy se chasa oblékne do čertovských obleků a pátého prosince obejde Soběslav.

Své dovednosti prezentujeme na různých kulturních a společenských akcích v blízkém i dalekém okolí. V našich vystoupeních se snažíme ukázat a zazpívat nejen taneční kroky či folklorní písně, ale i to, jak se obyčejní lidé dříve bavili, a jak se dokázali po těžké práci na jihočeské vesnici radovat a tancovat. Svůj um už jsme předváděli na mnoha územích České republiky, v sousedních státech a také před televizními kamerami. Nezapomínáme ani na naše rodáky, a proto v období Vánoc či Velikonoc pořádáme vystoupení pro potěšení, zábavu a vzpomínky na staré časy.

Náměty pro činnost čerpáme z předávaných zkušeností, informací od žijících pamětníků či lidového vyprávění, muzejních sbírek nebo starých knih. Velkým přínosem a zdrojem informací zejména v začátcích našeho souboru byla spolupráce s dlouholetou pracovnicí národopisného muzea v Soběslavi, etnografkou a choreografkou paní Věnceslavou Prokešovou.

Pro zájemce nabízíme lidová hudební a taneční vystoupení pro jakoukoliv událost, či spolupráci při pořádání kulturních akcí všeho druhu. Máte-li zájem s námi spolupracovat, kontaktujte nás a my se s Vámi budeme rádi podílet na jakékoliv kulturní akci. Pokud byste se chtěli k chase přidat, podívejte se do sekce Přidejte se k chase.

Nabídka vystoupení

Soběslavská chasa mladá nabízí hudební a taneční vystoupení pro jakoukoliv událost. Délka vystoupení se obvykle pohybuje okolo 15 minut, dle domluvy lze prodloužit až na 1 hodinu

V případě zájmu nás kontaktujte na telefonním čísle +420 724 896 429, našem mailu chasamlada@gmail.com nebo na našem facebooku.

Přidejte se k nám

Soběslavská chasa mladá hledá nové členy:

  • Tanečníky a tanečnice (začátečníky i pokročilé)
  • Muzikanty,
  • Zpěváky a zpěvačky,

kteří mají rádi zábavu a zároveň se chtějí něčemu zajímavému přiučit.

Kdy a kde probíhají zkoušky:

Zkoušky se konají každý pátek od 19:00 hodin v malém sále kulturního domu Národ v Soběslavi. (vstup zadním vchodem, jenž se nachází vedle parku u Hlásky)

Co si vzít s sebou:

  • tanečníci a tanečnice – taneční obuv,
  • muzikanti – hudební nástroj,
  • dobrou náladu.

Pokud máš zájem, neostýchej se a přijď se podívat!

Kudy k nám:

Zkoušky Soběslavské chasy mladé
Kluturní dům města Soběslavi

Kalendář akcí