hlavní menu

Napište nám

Soběslavská chasa mladá
tř. Dr. E. Beneše 143/II
39201 Soběslav   

+420 604 163 905
chasamlada@gmail.com

 

Chasa i jinde

 Chasa mladá nově i na serveru YouTube.Chasa nově i na facebooku.           

    

     PODĚKOVÁNÍ

        Město Soběslav    Aeroklub Soběslav

Historie našeho spolku

Folklórní taneční a hudební soubor Soběslavská chasa mladá vznikl na přelomu let 1989/1990 se současným názvem Soběslavská chasa mladá a spadal pod Obec baráčníků. Byl založen tehdejšími maturanty gymnázia a členkami dětského tanečního souboru. V roce 1992 se osamostatnil a stal se občanským sdružením. Během dvaceti tří let činnosti jím už prošlo přes sto členů, přičemž k největší obměně členské základny došlo v roce 1997. Soubor má v současné době kolem 20 členů. Kapelu v plné sestavě tvoří 6 hráčů na lidové nástroje (klarinet, flétna, housle, akordeon, basa a vozembouch).

Cílem a posláním je prezentace historie, kultury, krojů, lidové hudby a tanců národopisné oblasti soběslavských blat a jejich okolí. Mezi další priority našeho souboru patří také propagace města Soběslavi a snaha o udržování, podporu, oživení a šíření lidového umění, tradic a zvyků. V jejich duchu každoročně pořádáme Staročeský bál a stavíme máj na soběslavském náměstí. Nezapomínáme ani na velikonoční řehtání a koledování. Každoročním zpestřením pro náš soubor je čertování, kdy se chasa oblékne do čertovských obleků a pátého prosince obejde Soběslav.

Své dovednosti prezentujeme na různých kulturních a společenských akcích v blízkém i dalekém okolí. V našich vystoupeních se snažíme ukázat a zazpívat nejen taneční kroky či folklorní písně, ale i to, jak se obyčejní lidé dříve bavili, a jak se dokázali po těžké práci na jihočeské vesnici radovat a tancovat. Svůj um už jsme předváděli na mnoha územích České republiky, v sousedních státech a také před televizními kamerami. Nezapomínáme ani na naše rodáky, a proto v období Vánoc či Velikonoc pořádáme vystoupení pro potěšení, zábavu a vzpomínky na staré časy.

Náměty pro činnost čerpáme z předávaných zkušeností, informací od žijících pamětníků či lidového vyprávění, muzejních sbírek nebo starých knih. Velkým přínosem a zdrojem informací zejména v začátcích našeho souboru byla spolupráce s dlouholetou pracovnicí národopisného muzea v Soběslavi, etnografkou a choreografkou paní Věnceslavou Prokešovou.

Pro zájemce nabízíme lidová hudební a taneční vystoupení pro jakoukoliv událost, či spolupráci při pořádání kulturních akcí všeho druhu. Máte-li zájem s námi spolupracovat, kontaktujte nás a my se s Vámi budeme rádi podílet na jakékoliv kulturní akci. Pokud byste se chtěli k chase přidat, podívejte se do sekce Přidejte se k chase.chystané akce

Leden / 2023
Po Út St Čt So Ne
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

stalo se

PF 2016 2015-12-30

anketa

{anketa_53}