hlavní menu

Napište nám

Soběslavská chasa mladá
tř. Dr. E. Beneše 143/II
39201 Soběslav   

+420 604 163 905
chasamlada@gmail.com

 

Chasa i jinde

 Chasa mladá nově i na serveru YouTube.Chasa nově i na facebooku.           

    

     PODĚKOVÁNÍ

        Město Soběslav    Aeroklub Soběslav

Stavění máje – z lesa až na samotné náměstí

2013-05-08

Stejně jako v letech předešlých, tak i v letošním roce uspořádala Soběslavská chasa mladá na soběslavském náměstí Republiky program, jehož hlavním hřebem bylo stavění májky symbolizující jaro.

Kdo by si ovšem myslel, že májka je počin vskutku nahodilý, ten se žel bohu šeredně mýlí. Samotnému aktu vyzdvižení máje do předem připravené jámy v podobě přes jeden metr hluboké díry totiž předchází nesčetné pečlivé přípravy.

Přinášení máje
 
Vůbec počátek celého následného sledu úkonů spočívá ve výběru ideálního stromu, jenž by byl důsledným reprezentantem dominujícím a hrdě tyčícím se nad většinou přilehlých obydlí, který bude zároveň vzbuzovat závist a žárlivost ztělesněnou v očích chlapců a mužů žijících v přilehlém okolí Soběslavi. Po určení ideálního kandidáta dojde k jeho pokácení a následnému opracování, kdy je oloupána veškerá kůra včetně lýka tvořícího po jeho uschnutí nevzhledné hnědé až načernalé skvrny. Poté je májka dopravena do dvora soběslavského kulturního domu, kde přibližně dva měsíce vysychá. Ani pak ovšem není zcela hotovo!

Vázání lan.

Těsně před samotným stavěním se hoši z Chasy scházejí ještě jednou, a to na broušení a hlazení máje, aby se na stromu po jeho postavení zdařile podařila rozplést všechna lana, jimiž je májka během celého procesu stavění vyzdvihována. V tuto dobu se paralelně scházejí i děvčata tvořící věnec májky z čerstvého chvojí a zdobící čerstvě z lesa přivezenou špičku. Následuje pečlivé zkompletování a výsledné přeměření. I letos není potřeba se studem červenat, májka má úctyhodnou délku přes dvacet jeden metr.

Stavění máje

Nyní se ovšem dostáváme ke dni s velkým D. Tento rok je jím úterý, třicátého dubna. Napětí by se dalo krájet a na náměstí jsou již přítomni první nedočkavci. S úderem třetí hodiny odpolední vyrazí ze dvora soběslavského kulturního domu čtyři děvčata nesoucí věnec následována zbytkem děvčat ze souboru, za nimiž jsou v závěsu se stromem na ramenou pravidelně rozmístěni statní muži a chlapci nesoucí nepříliš lehké břímě. Po téměř půl kilometrové trase čeká hochy vysvobození v podobě náměstí, konečné destinace a budoucí přibližně jednoměsíční domov májky.

Vystoupení Soběslavského ráčku.

Po pečlivém umotání zdvižných lan, za pomoci tradičních dvou párů klacků a lan, u nichž nalezneme nejednoho udatného muže nejen z řad přihlížejícího publika, je májka postupně vyzvedávána až do doby, dokud úplně nezapadne do místa pro ni určeného. Teprve tehdy příběh příprav končí a za potlesku přítomného publika se do akce připravuje dětský folklorní soubor Soběslavský ráček, jenž je posléze vystřídán vystoupením Soběslavské chasy mladé završující blok vystoupení. Následně se akce ujímá kapela Kocour&friends, která provází posluchače až do pozdních večerních hodin.

Vystoupení chasy.

Poté nezbývá už nic jiného než ohlídat májku proti jejímu možnému podříznutí do časného rána, což se opět podařilo na jedničku. Závěrem přijměte vřelý dík za hojnou účast na této akci a za rok opět na viděnou.

Kocour a přátelé

Další fotografie k článku

Chasa jde s májkou po náměstí.
Vázání lan na kmen.
Uzel.
Stavění.
Ráček.
Chasa.
Kapela.

chystané akce

Červen / 2022
Po Út St Čt So Ne
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

stalo se

PF 2016 2015-12-30

anketa

{anketa_53}